Protože na hodnotách záleží

17.10.2019

Udělat si v otázkách hodnot jasno není jednoduché. Jednotná definice hodnot neexistuje ani v sociologii ani v psychologii. A tak často mluvíme každý o něčem jiném. Moje pracovní definice zní: "hodnoty jsou to, čím se v životě řídím, respektive pokud se tím neřídím, pociťuji frustraci, prázdno v duši či přímo výčitky svědomí". Odborníci prominou, praktici porozumí 😊.

Den, kdy píši tento článek, tedy 17.10. 2019, je Světovým dnem hodnot / World Values Day . V tento den, jako v kterýkoli jiný, stojí za to na chvíli zpomalit a zamyslet se nad svými hodnotami.

Prvních pár hodnot pravděpodobně vybereme rychle - obvykle to bývá rodina, zdraví, přátelé... Pak to začne být složitější.

Internet je plný seznamů podstatných a přídavných jmen, jejichž vylučováním má člověk dojít k několika hlavním hodnotám. Kdo to zkusil ví, že jako inspirace je to fajn. Nicméně bez dalšího zaměření a zúžení seznamu se v něm každý rychle ztratí. Navíc obecné pojmy k nám nemusí vůbec promlouvat. Mnohem užitečnější je propracovat se přes konkrétní životní situace a rozhodnutí k vlastnímu seznamu, kterému budeme sami rozumět a který nám tak bude lépe sloužit v dalším rozhodování, směřování a motivaci.

Nabízím vám tři techniky, které úspěšně používám se svými klienty. První technika je vhodná pro rodiče, případně budoucí rodiče. Druhá a třetí technika je vhodná pro všechny.

1· Přání do života

Hodnoty se nejlépe projeví, když nám o něco skutečně jde, když nám na něčem/někom záleží. Na našich dětech nám záleží velmi, ne-li nejvíce. Chceme pro ně to nejlepší, chceme je připravit co nejlépe na život. Naše hodnoty se odráží právě ve výběru toho nejlepšího a v každém okamžiku naší výchovy, včetně výčitek, když se nám výchova nedaří, jak bychom chtěli.

Zamyslete se nad tím, co děti učíte o životě. Jak jim pomáháte překonávat překážky. Co jim říkáte o situacích, které jsou složité, bolestné. Jak jim odpovídáte na nelehké otázky. V čem jdete svým dětem příkladem. Jak trávíte společný čas a jak posilujete v rodině sounáležitost. Co si naopak vyčítáte. V tom všem, se zrcadlí vaše hodnoty.

Pomoci Vám může napsat svému dítěti dopis do života. Co svému dítěti přejete nejvíce? Jaké tři rady byste mu dali na cestu do světa?

Zkusit můžete také "wish-list" na téma životního partnera pro své děti. Jakého manžela byste dceři přáli? A jakou ženu svému synovi?

2· Vyšší princip

Vzpomeňte si na situace, kdy jste diskutovali s kamarády, kamarádkami, či známými (nikoli však s rodinnými příslušníky, či dokonce manželem/manželkou) a to na nějaké téma, které se netýká přímo osobně vás. Zaměřte se na diskuze, kdy jste se rozohnili, cítili jste silnou emoci, měli jste potřebu ostatní přesvědčit. Kdy šlo o téma, které s vámi zdánlivě nesouvisí, a přesto jste do něj dali hodně energie.

V takových situacích se jedná často o "vyšší princip", na kterém vám záleží.

3· Až se jednou ohlédnu....

Tato technika vyžaduje klid a imaginaci. Ideální je zavřít si oči a dostat se do relaxovaného stavu.

Představte si, že jste v důchodu, je vám aspoň 70 let, je vám dobře, jste tam, kde jste rádi. Vzpomínáte na svůj život a jste vděčni za.... Jste šťastní, že..... Pořád vám záleží na.... Vaše nejkrásnější vzpomínky jsou, když.......

Ideální je projít si všechna tři cvičení. To, co se vám všude opakuje, obsahuje ty nejdůležitější hodnoty.

Technikami provázím své klienty, protože ukotvit se dobře ve svých hodnotách umožňuje vzlétnout správným směrem.

Šťastný let!